1) Praėjusį ketvirtadienį (05.30.) teismas nuteisė E.Kusaitę, bet nepasodino už grotų. Portalų ir pliuralizmo lyderis delfi.lt perspjovė net lietuvos rytą: straipsnio antraštėje užfiksuoja, kad Kusaitė yra jauna teroristė, o po to visas straipsnis į vienus vartus kokia Kusaitė teroristė, kaip Kusaitė ruošėsi sprogdinti Rusijos Dūmą, Klaipėdos Akropolį…  Visas straipsnis parašytas iš prokuroro versijos.(http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/teisejams-pagailo-e-kusaites-jaunai-teroristei-ne-vieta-kalejime.d?id=61510442).

Kai net beveik oficialus VSD atstovas spaudai l.rytas sugebėjo pateikti ir kitos pusės – Kusaitės advokato – mintis, delfi.lt paliko tik vieną versiją. (http://www.lrytas.lt/lietuvos-diena/kriminalai/teismas-nuteise-bet-neikalino-susisprogdinti-meginusios-e-kusaites.htm?p=2).

Na ką gi, vienas kitą papildo. Vieni kalba VSD lūpomis, kiti – generalinės prokuratūros.

Establishmento medijos negali pastebėti skandalingo fakto: kaip šitaip smarkiai gali išsiskirti prokurorų siūloma bausmė ir teismo nuosprendis? 10 metų ir 10 mėnesių. Čia ne astronomija, čia žmogaus gyvenimas telpa. Kas paaiškins tokį neatitikimą? O gal palikim šį žmogaus gyvenimo vertą nesusipratimą tiesiog skirtingoms prokuratūros ir teismo interpretacijoms?

2) tiesos.lt užfiksavo skandalingą faktą: l.rytas.lt pradeda koreguoti ankstesnius savo straipsnius, ištrina teksto dalis. Bijo savo paties machinacijų. (http://www.tiesos.lt/index.php/tinklarastis/straipsnis/is-propagandos-frontu-vsd-aptarnaujanti-ziniasklaida-imasi-savicenzuros). Ar tokia informacijos korekcija ką nors turi bendra su žiniasklaida? su visuomenės informavimu? O gal tai primena elementarų sukčiavimą?

Na bet čia privatus verslas, prekiaujantis žiniasklaidos užimama rinkos dalimi ir reaguojanti (tarnaujanti) establishmento konjunktūrai (VSD yra jos variklis).

Bet kaip paaiškinti, kad visuomeninis transliuotojas išima iš savo archyvo laidą apie FNNT vadovų atleidimą? Joje N.Pumprickaitė susikvietusi establishmentą aptarnaujantį personalą vanojo FNNT vadovus kaip tik norėjo. Kas pasikeitė per tą laiką? Ogi atsirado teismo sprendimas išteisinti pareigūnus. Ir laida dingsta iš archyvo…

Tai kas čia yra: visuomeninė misija? ar labiau primena establishmento gaują, kuri tvarkosi po “nacionalinio transliuotojo“ kauke? Kai reikia – garsiai, su “ekspertais“. Kai reikia – tyliai, slapčia, archyvuose. Būtų buvę gerai įsidėmėti tos laidos dalyvių pavardes. Laida gali dingti, bet jos niekur nedings: R.Valatka, E.Kūris, V.Laučius, V.Nekrošius. Jos nesikeičia skydinės direktoriaus televizijoje, ar tai būtų spaudos klubas, ar teisės žinoti…

3) Liudvikas Jakimavičius pastebėjo (http://www.tiesos.lt/index.php/tinklarastis/straipsnis/liudvikas-jakimavicius.-ar-imanoma-apkalta-prezidentei) kaip meistriškai LRT ir Žinių radijas (kaip ir visa nepriklausoma “žiniasklaida“) ignoravo savaitės temą – V.Gailiaus ir V. Giržado išteisinimą. Tiek R.Miliūtei (tai dar suprantama), tiek anksčiau pilietiškai nusiteikusiam A.Peredniui tai nebuvo savaitės tema. Establishmentui visiškai nekenksminga kalbėti apie B.Vėsaitės atstatydinimą. Bet labai neparanku, kad būtų viešinama ir klausinėjama, o kas dabar atsakys už FNNT pareigūnų atleidimą? o dar baisiau – kas už šitos aferos stovi? Tikrai ne pėstininkas Palaitis su LiSC. Čaplikai ir palaičiai yra tiktai politiniai projektėliai sutvarkyti kur kas rimtesnius reikalus. Tie reikalai tokie rimti, kad net galima partiją aukoti, išnykti iš žemėlapio. Bet atidirbti. Va tų užkulisinių veikėjų ir interesų jokais būdais negalima viešinti. Pavojinga estsablishmentui.

4) Sąjūdžio 25 metų minėjimas. Vėl gi “didžiausias portalas“ delfi.lt. Viena svarbesnių antraščių (einanti antru numeriu Sąjūdžio rubrikoje) skelbia “Į Lietuvos Sąjūdžio koncertą susirinkę pensininkai įsižeidė dėl jiems neparodytos pagarbos“. Labai esminė žinia apie Sąjūdžio minėjimą – čia tik pensininkai. Ir visi tekstai, kurie kalba apie valstybės susvetimėjimą su tauta, apie Sąjūdžio programos neužbaigtumą – itin trumpi. Pažiūrėkite į straipnsius apie V.Landsbergio, V.Radžvilo ar Romo Sakadolsko mintis. Lygiai tas pats kitoje rankoje l.rytas.lt. Ši tema neverta dėmesio establishmentui. Nes nurodo į jį patį. Leidžiama sugraudinti vertybinę nacionalinę sąmonę turinčius piliečius, kad nusiramintų. Paverkti ant prisiminimų, solidarumo  ir laisvės kovų aukuro galima. Bet giliau kapstyti apie šiandieną draudžiama. Establishmentui irgi reikia solidarumo. Tam, kad visuomenė įsivaizduotų, jog vertybės dar gyvos. Bet negalima klausti ir svarstyti apie VSD, Gen.prokūratūros, teismų, policijos konkrečius darbus, konkrečias pavardes, konkrečias atsakomybes, konkrečius nusikaltimus. Čia jau ne Sąjūdžio vertybių reikalas. Čia jau yra už mus pagalvota.

O kai truputį apsišauta, tuomet tik tereikia iš archyvų pašalinti failiukus ir viskas…